Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Sług Jezusa w Kielcach

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Sług Jezusa

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25, 40)

„Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych,
Mnieście uczynili.”
(Mt 25, 40)

XXII Światowy Dzień Chorego

 Dziś po raz 22. obchodzimy Światowy Dzień Chorego, którego inicjatorem był bł. Jan Paweł II. Tegoroczne święto obchodzimy pod hasłem: Wiara i miłość: „My także winniśmy oddać życie za braci” (1 J 3,16).
     Jak co roku, i tym razem, do wszystkich wiernych zwrócił się papież w swoim orędziu. Franciszek mówił: „Kiedy z czułością podchodzimy do osób potrzebujących leczenia, to niesiemy nadzieję i uśmiech Boga w sprzeczności świata. Kiedy stylem naszego działania staje się wielkoduszne poświęcenie dla innych, to tworzymy przestrzeń dla Serca Chrystusa i jesteśmy nim rozpaleni, wnosząc w ten sposób nasz wkład w przyjście Królestwa Bożego.” Papież zawierzył tegoroczny XXII Światowy Dzień Chorego wstawiennictwu Maryi, aby pomagała osobom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Jezusem Chrystusem i by wspierała tych, którzy się nimi opiekują. Wszystkim, chorym, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom Franciszek udzielił Apostolskiego Błogosławieństwa.

  Także w naszym Zakładzie przeżywaliśmy ten dzień w szczególny sposób. Już rano została odprawiona Msza Święta w intencji naszych chorych pań oraz personelu. Natomiast o godzinie 11.30 miało miejsce nabożeństwo z udzieleniem sakramentu namaszczenia chorych. Ksiądz Infułat podkreślił rolę cierpienia w życiu człowieka, jako specjalny dar, bardzo wartościowy dla Boga. Podziękował również pracownikom Zakładu za serce, jakie wkładają w służbę przy chorych. Zaznaczył jak ważne i prawdziwe, w pracy z chorym, są słowa papieża z niedzielnej modlitwy na Anioł Pański: „Godność osoby nigdy nie sprowadza się do jej możliwości i zdolności i nie zmniejsza się ona, gdy dana osoba słabnie, staje się niesprawna i wymaga pomocy (…) Pomagajcie jedni drugim z miłością, a doświadczycie pocieszającej obecności Boga. Chrześcijańska i szlachetna postawa wobec chorych jest solą ziemi i światłem świata”.